• Župna kuća: Sveta Nedelja 80, 52231 Sveta Nedelja
  • RADNIM DANOM: 18:00
  • Ispovijedi: prvog utorka u 17.00 h i prve nedjelje u mjesecu prije sv. mise
  • Križni put: u korizmi utorkom u 17.30 h
  • * U Domu za odrasle osobe Sv. Nedelja služi se sv. misa posljednjeg utorka u mjesecu u 11.00 h
  • * sv. misa je radnim danom prema dogovoru u 18.00 h

Naselja u župi: Sveta Nedelja (Nedešćina), Beneci, (Brčica), Cere, Dubrova, Eržišće, Klapčići, Jurazini, Santalezi, Stepančići, Štrmac, Tomažići, Vrećari.
Stanovnika: 1.680; katolika 1.435

Župa Presvetog Trojstva

Sv. Nedelja

Prvotni naziv mjesta Presveto Trojstvo ili Sveta Trojica ve-zuje se uz stari benediktinski samostan i crkvu Presvetog Trojstva iz 12. stoljeća. S vremenom naselje i samostan do-bivaju ime Sveta Nedelja. Benediktinski samostan je djelo-vao do 14. st. (1312.), čiji su se posjedi prostirali do Rapca.

Župa Presvetog Trojstva osnovana je 1632. g. (biskup Sara-ceno), odvajanjem od župe Labin. Postojeća crkva Presve-tog Trojstva proglašena je župnom. Crkva je bila dugačka 18 metara. Na pročelju crkve bila je preslica s dva zvona. U crkvi je postojao samo jedan oltar s oltarnom palom – sli-kom Presvetog Trojstva i krunjenje Blažene Djevice Marije na Nebo uznesene. Do pred par godina ta se oltarna pala nalazila u župnoj crkvi, a danas je nema. Crkvu je 1738. godine posvetio pulski biskup Ivan Andrija Balbi. Crkva je proširena 1867., te opet 1897. godine kada je dijelom poru-šena i dograđena sa sakristijom i zvonikom koji je dovršen 1899. godine. Crkva je obnavljana 1913. i 1995. godine, kada je postavljen i novi mramorni oltar, ambon i svetohra-nište. Zvonik je visok dvadeset i pet metara s jednim zvo-nom. Drugo zvono čuva se u Muzeju grada Pazina. Župni arhiv vodi se od 1815. g. U župnoj kući nalazi se vjeronauč-na dvorana. U mjestu je osmogodišnja osnovna škola. Župa ima jedno groblje.

Župna crkva Presvetog Trojstva u Svetoj Nedelji jednobrodna je građevina sa svetištem i sakristijom. U crkvi se nalazi glavni mramorni oltar prema puku i am-bon. Iza oltara na zidu nalaze se gipsani kipovi Krista na križu (djelo akademskog kipara Mate Čvrljaka), Bla-žene Djevice Marije i svetog Ivana apostola. Na oltaru Srca Isusova nalazi se mramorno svetohranište. U crkvi se nalazi i oltar s drvenim kipom BDM s Djetetom. Na bočnom oltaru u niši, gdje su ranije bila vrata, smješteni su kipovi svetog Roka, svete Barbare i svetog Antuna Padovanskog. U crkvi su i krstionica izrađena u kom-binaciji kamena i drva te dvije kamene škropionice u zidu, a iznad ulaza u crkvu nalazi se pjevalište.