• Župna kuća: Plomin 24, 52234 Plomin
  • Tel: +385-52-863-472
  • Župnik: Branimir Aleksandar Petrović
  • Župni vikar: Dragutin Petrović
  • Dan župnog zaštitnika: 23.travanj (Jurjevo)
  • Prva Sveta Pričest: 9.lipanj u 11:00 sati

Naselja u župi: Plomin, Baći, Fonovići, Donadići, Ivanići, Kamenjari, Kerševanići, Klavar, Kušari, Luka, Malini, Stabljevac, Stepčići, Stipani, Vidikovac, Veselici, Vozilići, Vršak, Zagorje, Zustovići.

Stanovnika: 576; katolika 510

Župa svetog Jurja, mučenika

PLOMIN

Plomin je pretpovijesna gradina, a spominje se od godine prije Krista. Godina osnutka župe nije poznata, ali se zna da je župa drevna. Župa Plomin je sjedište zbornog kaptola do 1840. godine. Župna crkva je sagrađena 1474. godine, više puta je preure-đivana, a obnovljena je 1985. godine. Na kamenoj kustodiji je datum 1499. godine ispisan glagoljicom. Orgulje potječu iz 1911. godine. Zvonik je zidan u sklopu crkve. Visok­ je devetnaest metara i ima dva zvona. Župni arhiv se čuva od 1552. godine. U Vo-zilićima je područna škola do četvrtog razreda. Župa ima jedno groblje.

Župna crkva Blažene Djevice Marije – Svete Marije (Svetog Jurja “mlađeg”, mučenika) u Plominu jed-nobrodna je građevina sa svetištem i sakristijom. Vra-ta i prozori crkve su izrađeni u gotičkom stilu. Crkva ima ukupno pet oltara, to su: glavni mramorni oltar sa svetohraništem i palom svetog Jurja (Lucas, 1893.), mramorni oltar s palom “Mater miraculosa” (Lucas, 1895.), oltar s gotičkim drvenim kipom svetog Antu­ na opata i osam drvenih kipova svetaca. Pokraj ovog oltara nalaze se drveni kipovi BDM s Djetetom i sve-tog Antuna Padovanskog. Potom, oltar i pala s likovi-ma BDM od svete Krunice, svete Marije Magdalene Pazzi i svetim Petrom iz Alcantare (XVII. stoljeće), te još devet malih kipova i oltar s oštećenom palom BDM od Karmela. Drveni oltar je okrenut prema puku. U crkvi je barokna drvena propovjedaonica iz 1893. godine, izrezbarene korske klupe, postaje Križ-nog puta na platnu (Lucas) te kamena krstionica s dr-venim poklopcem na kojem se nalazi pet figura. Dvije škropionice su u zidu. Crkva ima pjevalište iznad glav-nog ulaza u crkvu. Godine 1994. su u crkvi otkrivene vrijedne zidne freske s glagoljskim natpisima.

Sveti Juraj, mučenik – “stari” u Plominu. Crkva je sa-građena u XI. stoljeću. Zvonik je visok petnaest metara s jednim zvonom. Oltar je na kapitelu,­ a na zidu retabl svetog Jurja. U kapeli se nalazi oltar s drvenim poprsjem svetog Nikole te natpis na kojem je latinski i glagoljski ispisan datum 1524. godine. Na impostima trijumfalnog luka su rustični figuralni reljefi, a na južnom zidu su male romaničke bifore i vijenac visećih­ lukova neposredno ispod krova; na zapadnom pročelju prigrađen je romanički zvonik. Crkva je 1525. produljena prema istoku. Na vanjskom zidu uzidan je ulomak ploče s rustičnim kasnoantičkim prikazom Silvana -”Plominca” (Fučić) na koju je naknadno (XI. st.) uklesan glagoljski natpis (original je u crkvi, na izvornom položaju je kopija)” /LEJ-EHU/.

Sveti Ivan Krstitelj u Plominu, na groblju. Crkva na pročelju ima preslicu s jednim zvonom, a u zidovima crkve ugrađeni su ostaci poganskog rimskog hrama. Oltar je zidani, a na zidu je platno s likom BDM, novijeg datuma.

Sveta Katarina, djevica i mučenica (Zagorje). Crkva na pročelju ima preslicu s jednim zvo-nom, a u crkvi je zidani oltar s kamenim retablom i palom svete Katarine iz XIX. stoljeća te škropionica.

• U prošlosti je župa imala trinaest crkava. Prva zborno-župna crkva bila je crkva svetog Jurja, a uz crkvu u Klavaru djelovao­ je pavlinski samostan (XIV.-XVIII. stoljeće).