• Župna kuća: Šumber 100, 52231 Sveta Nedelja
  • Tel: +385-52-865-199
  • Župnik: Mirko Vukšić, Župni vikar: Slobodan Rakić
  • Dan župnih zaštitnici: Sv. Ivan i Pavao, braća mučenici pod carem Julijanom Otpadnikom, IV. st.
  • RADNIM DANOM:  18:00 sati
    • * sv. misa radnim danom prema dogovoru u 18.00 h
  • Ispovijedi: prve nedjelje u mjesecu u 8.00 h
  • Križni put: u korizmi svake nedjelje prije sv. mise u 8.00 h

Naselja: Šumber, Balarini, Baštići, Blaškovići, Gorenji Kraj, Jurani, Katun, Radovići, Šćedin, Tomaši.

Stanovnika: 523; katolika 505

Župa svetih Ivana i Pavla, mučenika

ŠUMBER

Šumber se spominje već od 1260. godine. Nepozna-ta je, ali drevna godina osnutka župe. Župna crkva je sagrađena 1672. godine na mjestu ranije iz 1508. godine s preslicom i dva zvona. U župi se čuva arhiv od 1668. godine. Mjesto ima jedno groblje uz crkvu svetog Kvirina.

Župna crkva svetih Ivana i Pavla, mučenika u Šum-beru jednobrodna je građevina s dvije kapele i sakri-stijom. U crkvi su tri mramorna oltara: glavni oltar (1717. godine) sa svetohraništem i palom s likovima BDM i svetog Ivana i svetog Pavla, a sa strane su kipovi svetog Roka i svetog Sebastijana, oltar sa slikom anđela i svetog Ignacija Lojolskog i oltar s palom svetog Antu-na Padovanskoga. Tu je smještena i kamena krstionica te škropionica na stupu na ulazu u crkvu.

Sveti Kvirin, biskup i mučenik u Šumberu, na groblju. Crkva ima na pročelju preslicu s tri okna i jednim zvonom. Na pročelju je i glagoljski natpis iz 1540. godine. U crkvi oltar s kipom svetog Kvirina (u niši).

Blažena Djevica Marija “od Drenja” (kraj sela Ka-tun). Crkva s lopicom je sagrađena 1440. godine, a obnavljana 1860., 1982. i 1996. godine. Postoji i gla-goljski natpisi iz 1553. godine. Na pročelju crkve je preslica s jednim zvonom. U crkvi su glavni mramorni oltar s drvenim kipom BDM s Djetetom i drveni oltar prema puku. Unutrašnji zidovi crkve su oslikani 1942. godine (Moro).