• Župna kuća: spaljena 1944.: Brdo, 52232 Kršan
  • Tel: +385-52-867-838
  • Župnik: Josip Peteh s prebivalištem u Kršanu
  • Dan župnog zaštitnika: 23.travanj (Jurjevo)
  • NEDJELJOM I BLAGDONOM: 12,10 sati

Naselja u župi: Brdo, Baketi, Črči, Dolinšćina, Dražine, Frlići, Kostrčani, Krnelići, Latkovići, Miheli, Perasi, Škabići, Škrnjatići, Trkovci, Zankovci.

Stanovnika: 21; katolika: 21

Župa svetog Jurja, mučenika

BRDO

Brdo u arhivskim se izvorima spominje u XI. stoljeću. Nepoznata je godina osnivanja župe. Župna crkva sa-građena je 1622. godine na mjestu ranije i obnovljena je 1895. godine. Zvonik je odvojen od crkve i visok je trideset i pet metara s jednim zvonom. Župni arhiv datira od 1945. godine. Gradivo ranijeg arhiva spa-ljeno je 1944. godine. U župi se nalazi jedno groblje. Župljani su Istrorumunji ili Ćiribirci, stari romanizi-rani balkanski stanovnici, koji su sačuvali svoj govor i potomci su doseljenika iz XV.- XVII. stoljeća.

Župna crkva svetog Jurja, mučenika na Brdu jed-nobrodna je građevina sa sakristijom. Na pročelju se nalazi preslica. U crkvi ima više oltara: glavni oltar sa drvenim svetohraništem­ i kipovima svetog Mihovila (Svetog Jurja), svetog Petra i svetog Pavla te krstionica izrađena u kombinaciji kamena i drva, oltar s palom Blažene Djevice Marije i svetog Antuna Padovansko-ga (1746.) i oltar s palom svetog Josipa. Na zasebnom mjestu nalaze se kipovi Srca Isusova i Blažene Djevice Marije te škropionica. Crkva obnovljena 1998. godi-ne.

Sveta Jelena Križarica na Brdu. Crkva je obnovljena 1895. godine. Na pročelju se nalaze preslica s jednim zvonom te u crkvi oltar s drvenim kipom svete Jelene.

* Usred mjesta se nalazi kapela s velikim raspelom.