• Župna kuća: ne postoji
  • Tel: +385-52-852-482
  • Župnik: Dragutin Petrović s prebivalištem u Plominu.
  • Župni vikar: Branimir Aleksandar Petrović s prebivalištem u Plominu.
  • Dan župnog zaštitnika: 24.lipanj (Ivanje)
  • USKRS: 11,30 sati
  • KRISMA: 7. srpnja u 11:00 sati

Naselja u župi: Sušnjevica, Jasenovik, Letaj, Nova Vas.
Stanovnika: 228; katolika 225

Župa svetog Ivana Krstitelja

SUŠNJEVICA

Sušnjevica se spominje 1340. godine, a godina osnut-ka župe je nepoznata. Spominje se u popisu stanov-ništva iz 1701. godine. Župna crkva je sagrađena 1838. godine na mjestu ranije koja je bila posvećena svetom Silvestru, papi. Obnovljena je 1998. godine. Zvonik sagrađen uz crkvu, visok je petnaest metara s jednim zvonom. Župni arhiv postoji od 1815. go-dine, a veći dio je spaljen 1944. godine. Stanovnici mjesta su potomci Istrorumunja­ ili Ćiribira, drevnih romaniziranih balkanskih žitelja, doseljenika u XV.-XVII. stoljeću, koji su sačuvali svoj arhaički govor. U mjestu je područna škola s nastavom do četvrtog ra-zreda. Župa ima četiri groblja: Sušnjevica, Jasenovik, Letaj i Nova Vas. Letaj se spominje 1102. godine.

Župna crkva svetog Ivana Krstitelja u Sušnjevici je jednobrodna građevina sa svetištem i sakristijom. U cr-kvi je glavni oltar sa svetohraništem, palom “Krštenje Isusovo” i drvenim kipovima svetih Petra i Pavla, oltar s kipovima BDM s Djetetom koji su izloženi u vitrini, i kipovi svetih Nikole i Silvestra i oltar s kipom Srca Isu-sova sa svetohraništem. U crkvi se nalazi drveni oltar okrenut prema puku, škropionica i pjevalište.

Sveti Juraj, mučenik, (Letaj). Crkva na pročelju ima preslicu s jednim zvonom. U crkvi se nalazi oltar s dr-venim kipovima BDM s Djetetom, svetog Jurja i svetog Bartula (ukraden). Crkva je obnovljena 1988. godine.

Sveti Duh (Nova Vas). Na pročelju crkve je preslica s jednim zvonom. Drugo zvono se čuva u Muzeju gra-da Pazina. “U jednobrodnoj crkvi Sv. Duha na groblju nalaze se zidne slike Blaža Dubrovčanina, pučkog maj-stora iz XVI. stoljeća. Sačuvani su prizori Navještenja­ i Poklonstvo triju kralja, te prikazi svetaca, apostola i proroka” /LEJ-EHU/. U popisu stanovništva od 1701. godine Nova Vas je bila župa.

Sveti Kvirin, biskup i mučenik (Jasenovik). “Jedno-brodna crkvica svetog Kvirina, pačetvorinastog tlocrta sa dvije apside uklopljene u začelni zid, ima regional-ne karakteristike romaničnog prostornog oblikovanja. Krovna konstrukcija je otvorena,­ a povišeni prezbiterij je ograđen zidanom pregradom. Profilirani portal ima dekorativnu plastiku na kubičnim kapitelima oblih stupaca. Na zidovima kora i apside kasnogotičke zid-ne slike, rad majstora Alberta iz 1461. godine; u lijevoj apsidi stariji sloj slika iz XIV. stoljeća.” /LEJ-EHU/. Na glavnom je oltaru pala Bogorodice s Djetetom, svetim Kvirinom i svetim Ivanom Krstiteljem (XVIII. stolje-će). Na pročelju crkve je preslica s jednim zvonom. Na crkvi stoji glagoljski datum iz 1550. godina.

Sveti Silvestar, papa. Crkva potječe iz XVI. i XVII. stoljeća. U crkvi su ostaci fresaka i glagoljski grafiti i zi-dani oltar. Danas služi kao mrtvačnica. Ruševine crkve svetog Martina i svetog Filipa.