• Župna kuća: 1. Maja 3, 52220 Labin, stari grad
  • Tel: +385-52-852-482
  • Župnik: Mirko Vukšić i Župni vikar: Slobodan Rakić
  • Dan župnog zaštitnika: 8.rujan (Mala Gospa)
  • RADNIM DANOM:
    • Utorak, srijeda i subota u 18:00  (zimsko vrijeme)
    • Utorak, srijeda i subota u 19:00  (ljetno vrijeme)
    • Ostale dane po dogovoru
  • SVAKE SRIJEDE POBOŽNOST SV. JOSIPU
    • krunica i litanije sv. Josipu za župu i Domovinu Hrvatsku (45 min. prije sv. mise)
    • Svečana sv. misa sa propovijedi
    • Nakon mise, Euharistijsko klanjanje
  • SVAKE SUBOTE POBOŽNOST BLAŽENOJ DJEVICI MARIJI
    • Krunica i litanije (30 min. prije sv. mise)
    • Svečana sv. misa sa propovijedi
  • PRVA SUBOTA U MJESECU – POSVEĆENA BLAŽENOJ DJEVICI MARIJI
    • 17:30 – Sv. ispovijed
    • 18:00 – Krunica s razmatranjem, pjesma, litanije i Posvetna molitva Majci Božjoj
    • 19:00 – Svečana sv. misa na čast Majci Božjoj

Naselja u župi: Labin grad, Bartići, Duga Luka, Gondulići, Kapelica, Kranjci, Presika, Ripenda, Rogocana, Salakovci.
Stanovnika: 2.650; katolika 2.350

Župa Rođenja Blažene Djevice Marije

LABIN GORNJI, Stari Grad

Gornji Labin nalazi se na lokalitetu pretpovijesne gra-dine. Spominje se oko 100. godine prije Krista. Tu je bilo sjedište drevnog arhiđakonata, zbornog kaptola (osnovanog 1584. godine) i dekanata. U ranom sred-njem vijeku bio je, navodno, i sjedište biskupije. Župna crkva sagrađena je 1336. godine na ruševinama ranije iz XI. stoljeća. Proširena je i posvećena 1582. godine (bi-skup Barbabianca),­ a obnavljana 1420., 1580., 1629., 1932., 1934., 1974. i 1997. godine. Zvonik je sagrađen 1623 godine na mjestu ranije crkve svetog Justa mu-čenika, visok trideset i tri metra, s dva zvona (obnov-ljen 2015. godine). Župa ima bogat arhiv: kaptolski (1471.-1878.), župni od 1583. godine i dekanatski od 1777. godine. Vjeronaučna dvorana je u župnoj kući. Župa ima jedno groblje.

Župna crkva Rođenja Marijina u Labinu Gornjem trobrodna je građevina s jonskim stupovima, svetištem i sakristijom. Na pročelju­ je kameni lav – simbol svetog Marka. Ima šest mramornih oltara i oltar – krstionicu. Glavni oltar je sa svetohraništem i palom s likovima BDM, svete Ane i svetaca (Schiavoni,­ 1832.). Postoji i oltar s velikom kamenom urnom i kamenim kipovima Krista Spasitelja, svetog Petra i svetog Pavla i uljanom slikom Srca Marijina. Iza oltara je pala svetog Josipa. Oltar s relikvijama svetog Justa, koje su prenesene iz Rima 1664. godine, ima kipove Preobraženja Isusova, svetog Liborija, svetog Justa i svete Agneze, a na platnu je slika Srca Isusova. Iza oltara je pala svete Ane. Ostali oltari su: oltar s palom “Gospa Karmelska i duše u Či-stilištu” (A. Venturini), oltar s kipom Gospe Lurdske, oltar s drvenim kipom svetog Antuna Padovanskog te već spomenuti oltar – krstionica s bakrenim polukruž-nim poklopcem. Crkvu krase slike križnog puta na plat-nu (V. Lucca) te drvena propovjedaonica. U svetištu su postavljene korske klupe od orahovine. Crkva ima i ol-tar prema puku s dva kamena ambona, škropionicu te pjevalište.

Trebate upute?

Koristite mapu ispod kako biste pronašli crkvu usred povijesnog starog grada Labina.