• Župna kuća: Kršan 14, 52232 Kršan i Dumbrova 1, 52333 Potpićan
  • Upravitelj župe: Josip Peteh
  • Dan župnog zaštitnika: 17.siječanj
  • NEDJELJOM I BLAGDONOM: 10,30 sati

Naselja u župi: Kršan, Baraki, Blaškovići, Boljevići, Brenkovići, Buruli, Carići, Čambarelići, Čekadi, Frankoli, Juršići, Kostadini, Kožljani, Krnčevo, Lazarići, Morkoni, Paliski, Potpićan, Popelini, Pristava, Sinkovići, Sošići, Stare Staze, Stari Grad, Šestani, Veljaki.

Stanovnika: 1.284; katolika 1.165

Župa sv. Antuna opata

Kršan

Kršan se spominje od 1129. godine. Župa je drevna. Crkvica svetog Ivana Krstitelja spominje se 1303. godine. Župna crkva­ s preslicom i jednim zvonom sagrađena je u XVII. stoljeću. Orgulje su iz 1911. go-dine. Zvonik je sagrađen 1803. godine, odvojen je od crkve, visok dvadeset i dva metra i ima jedno zvono. Crkva je obnovljena 1985. godine. Župni arhiv čuva se od XVIII. stoljeća, a sačuvan je i dekanatski arhiv iz razdoblja od 1837. do 1953. godine. Vjeronaučna dvorana je uz crkvu. U Potpićnu je osnovna škola, a u Kršanu je područna škola do četvrtog razreda. Župa ima jedno groblje.

Župna crkva svetog Antuna, opata u Kršanu je dvo-brodna građevina s kapelom i sakristijom. Glavni oltar izrađen je u kombinaciji kamena i mramora (1795.) sa svetohraništem i palom s likom BDM s Djetetom. Drugi oltari su: kameni oltar s kipom Lurdske Gospe (gips), oltar s palom Svetog Križa te oltar s kipovima svetog Josipa i svetog Florijana te kipovima svetog Nikole i svete Barbare. Drveni oltar okrenut je prema puku. Crkva ima i mramornu krstionicu, škropionicu na stupu (1714.) te pjevalište.

Sveti Jakov, apostol (u Kršanu na groblju). Crkva ima na pročelju preslicu s jednim zvonom i glagoljskim nat-pisom iz 1542. godine. Nad oltarom je svod s roman-skim lukovima. Kameni oltar ima kipove svetog Augu-stina, svetog Jakova i svetog Pavla pustinjaka.

“Na groblju je jednobrodna kapela svetog Jakova iz XV. st. Na staru lađu s krovištem otvorene konstruk-cije, podignutu prije 1415. dozidan je početkom XIX. st. četverouglasti prezbiterij. U podu kapele nadgrobne ploče iz XV., XVI. i XVIII. st. Ploča Julija Kršanskog nosi latinski epitaf ispisan gotičkim slovima i godinu 1415. Vješto obrađen gotički reljef prikazuje obiteljski grb kršanskih gospodara” /LEJ-EHU/. Crkva je obnov-ljena 1991. godine.

Dobri Pastir (Potpićan). Župa Potpićan osnovana je 21. svibnja 1994. godine. Kamen te-meljac za pastoralni centar Dobroga Pastira blagoslovljen je 1997. godine (biskup Bogetić). Pastoralni centar sagrađen je i blagoslovljen 2002. godine (biskup Milovan). Crkva je jed-nobrodna građevina s mramornim oltarom prema puku i svetohraništem bočno iza oltara. Iza oltara je sakristija, a iznad nje je pjevalište. U crkvi su nove drvene klupe i postaje križnog puta, a ispod crkve se nalazi velika dvorana. Nasuprot ulaza u crkvu je župna kuća sa župnim uredom. Na ulazu u pastoralni centar je zvonik odijeljen od crkve s jednim zvonom.