• Župna kuća:Čepić 29, 52232 Kršan
  • Tel: +385-52-867-838
  • Župnik: Josip Peteh s prebivalištem u Kršanu.
  • Dan župnog zaštitnika: Nedjelja nakon Duhova, a prije Tijelova
  • NEDJELJOM I BLAGDONOM: 8,50 sati

Naselja u župi: Čepić, “Jadran”, Jezero, Kloštar, Petokatnica, Polje, Purgarija, Zatka.

Stanovnika: 455; katolika: 425

Župa Presvetoga Trojstva

Čepić

Čepić se spominje 1102. godine. Župu spominje biskup Zara 1606. godine. Župna crkva sagrađena je 1872. godine, a posvećena­ 1875. godine (biskup Dobrila). Obnavljana je od 1969. do 1973. godine. Orgulje potječu iz 1902. godine. Na pročelju crkve je preslica s dva zvona. U župi čuva se arhiv od 1728. godine. Vjeronaučna dvorana smještena je u župnoj kući. U mjestu je osnovna škola. U župi je jedno gro-blje.

Župna crkva Presvetog Trojstva u Čepiću jedno-brodna je građevina sa sakristijom. U crkvi se nalaze: glavni kameni oltar sa svetohraništem, palom Presve-tog Trojstva (1779.) i kamenim kipovima svetog Josi-pa i svetog Nikole, oltar s drvenim kipom BDM s Dje-tetom, oltar s palom na kojoj su prikazana tri sveca, oltar s palom Srca Isusova i kameni oltar prema puku. Na ulazu u crkvu je škropionica na stupu. Iznad ulaza u crkvu smješteno je pjevalište.

Sveti Just, mučenik u Čepiću, na groblju. Crkva je sa-građena u XIII. stoljeću. Na pročelju crkve je preslica. U crkvi je jednostavan zidani oltar. Tu se čuva nad-grobna ploča koja potječe iz crkvice pavlinskog samo-stana kod jezera sa glagoljskim natpisom iz 1492. go-dine. Samostan je djelovao od 1383. do 1783. godine.