• Župna kuća: Diminići 2, 52222 Koromačno
  • Župnik: Darisz Szymanski
  • Dan župnog zaštitnika: 10.kolovoz
  • RADNIM DANOM:

Naselja prema “Stanju duša”: Sveti Lovreč – Diminići, Kobaići, Letiši, Spanjoli, Vlakovo, Gopčići, Kršančevo selo, Staniševo, Sorići, Perčići, Županeti, Ubitanti, Skarpoči, Burjaki, Trgetari, Ivanošići, Trget, Stanje, Lončari, Dobrani, Macarini, Spari, Bortulići, Mikulezići, Kumini, Vlaska, Reburići, Rovinježi, Polje, Viškovići, Brovinje, Koromačno, Dušice, Brestovica, (Gonići se sada nazivaju Knapići).

Stanovnika: 320; katolika 302

Župa svetog Lovre, mučenika

SVETI LOVREČ LABINSKI

Sveti Lovreč Labinski je manje mjesto koje je dosta udaljeno od Labina, ali je uvijek pripadalo Labinu. U XVII. stoljeću mjesto se osamostaljuje, a osobito po osnivanju župe 1632. godine odvajanjem od Labina kada dobiva i veću važnost. Župna crkva s preslicom i dva zvona sagrađena je 1606. godine i posvećena 1607. godine (biskup Sozomeno). Obnovljena je godine. U župi se čuva arhiv od 1658. godine. Osnovna škola s četiri razreda je u Koromačnu. Ne-posredno blizu župne crkve nalazi se groblje.

Župna crkva svetog Lovre mučenika u Diminići-ma jednobrodna je građevina sa sakristijom. U crkvi se nalazi mramorni oltar sa svetohraništem i palom na kojoj su prikazani BDM s Djetetom, sveti Lovro mučenik i sveti Franjo Asiški. U nišama su smješteni drveni kip svetog Nikole i gipsani kip svetog Josipa, a mramorni “misni” oltar okrenut je prema puku s ambonom. U crkvi se još nalaze drvena krstionica, te škropionica iz 1663. godine. Pjevalište je smješteno iznad ulaza u crkvu.

Sveti Ivan Krstitelj na Polju. Crkvica ima na pročelju preslicu s jednim zvonom. Na pragu je uklesana godi-na 1608. Crkvica je obnovljena 1903. godine. U crkvi se nalazi kameni oltar sa slikom svetog Ivana Krstite-lja.

Sveti Josip u Koromačnu. Uoči II. svjetskog rata vla-snik cementare dao je sagraditi kuću za svećenika i crkvu svetog Josipa­ u Koromačnu. I crkva i kuća su na-kon rata nacionalizirane. Uzaludni su bili svi pokušaji i Župe i Biskupije da se crkva i kuća vrate.

Na području župe nekada je bilo i drugih crkvica. Tako i danas na Trgetu postoje ruševine crkve svetog Jurja.