• Župna kuća: Skitača bb, 52222 Koromačno
  • Dan župnog zaštitnika: 13.prosinac
  • NEDJELJOM I BLAGDONOM:
  • RADNIM DANOM:

Naselja prema “Stanju duša”: Skitača, Golac, Predol, Mikalini, Cerovica, Skvaranska, Ravni, Katarovo, Drenje, Kosi, Crni, Sveta Marina, Sveti Sebastijan, Kerstin, (Giunaz sada Junač), Vicalji, Filići, Katići, Dropini, Kandelovo, Skarpoči, Zernjana, Bertići.

Stanovnika: 461; katolika 454

Župa svete Lucije, djevice i mučenice

SKITAČA

Župa je osnovana 1632. godine odvajanjem od labin-ske župe. Župna crkva sagrađena je 1616. godine na mjestu ranije crkve. Crkva je obnavljana­ 1924. i 1997. godine. Nedovršeni zvonik u sklopu crkve je visok četiri metra i ima dva zvona. Župni arhiv se vodi od 1690. godine. Župa ima dva groblja, u Skitači i Dre-nju.

Župna crkva svete Lucije, djevice i mučenice u Ski-tači je jednobrodna građevina sa sakristijom. Crkva ima glavni oltar sa svetohraništem i drvenim kipom svete Lucije, drveni oltar s drvenim kipom BDM s Djetetom i oltar s drvenim kipom svetog Antuna Padovanskoga­. U crkvi se nalazi kameni oltar okrenut prema puku, krstionica, škropionica i pjevalište iznad ulaza u crkvu.

Sveti Nikola, biskup (Drenje). Na pročelju crkve je preslica s jednim zvonom, a u crkvi se nalazi zidani ol-tar s retablom i drvenim kipom svetog Nikole. Crkva je obnovljena 1996. godine.

Sveta Marina, djevica i mučenica (Sveta Marina). Crkva na pročelju ima preslicu s jednim zvonom.

Sveti Ivan Krstitelj (Brovinje). Crkva na pročelju ima preslicu bez zvona. U crkvi se nalazi betonski oltar, ostaci fresaka i slika svetog Antuna Padovanskoga.