• Župna kuća: Jadranska 4, 52221 Rabac
    • Veliki cetvrtak: 19,00 sati u kapeli G. Žalosne
    • Veliki petak: 19,00 sati u kapeli G. Žalosne
    • Velika subota, Uskrsno bdijenje: 21,00 sati
      • obredi i misa uskrsnuca pred crkvom sv. Andrije
      • na kraju sv. Mise blagoslov jela.
    • Uskrsnja nedjelja: 10:00 sati u sv. Andrije i 13:00 sati u Ripendi
    • Uskrsni ponedneljak: 10:00 sati u sv. Andrije

Naselja u župi: Rabac, Gornji Rabac.
Stanovnika: 1.700; katolika 1.200

Župa svetog Andrije, apostola

RABAC

Župa je osnovana 1974. godine (biskup Nežić). Žup-na crkva je sagrađena u XV. stoljeću, a obnovljena 1984. godine. Crkva na pročelju ima preslicu­ s jed-nim zvonom. Vjeronaučna dvorana se nalazi u novoj župnoj kući. U mjestu djeluje područna škola do če-tvrtog razreda. Župa ima jedno groblje.

Župna crkva svetog Andrije, apostola u Rapcu je jednobrodna građevina sa sakristijom. “Jednostavnog je pravokutnog tlocrta, a ima portal i prozore gotič-kih osobina. U zidu su spoliji (dva antička fragmenta s natpisom)” /LEJ-EHU/. U crkvi se nalazi drveni oltar okrenut prema puku, a iza njega drveni retabl s palom svetog Andrije (H. Dejan, 1893.) te svetohranište. Škropionica je u zidu.

Sveti Juraj, mučenik (blizu Rapca, u zaljevu). Crkva potječe iz XVI. stoljeća. U crkvi su pronađeni ostaci fresaka i ima malu apsidu. Crkva je u ruševnom stanju, a nalazi se na području­ župe Gornji Labin.

Na cesti iz Rapca prema Labinu, u jednom kanjonu iznad vrela na stijeni je crkvica svetog Hadrijana, bez krova.